האלימות בדרכים: כמחצית מנהגי אזור ירושלים היו עדים לקטטה בכביש בשנה האחרונהזו המציאות היומיומית שלנו בכבישים - מי מאתנו לא נתקל בנהג שקילל, איים, חתך, סנוור או סתם נצמד לרכב באופן מסוכן? סקר חדש של עמותת "אור ירוק" באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" בדק את הנתונים

האלימות בדרכים (צילום: עמותת אור ירוק)

בשנים האחרונות אנחנו מוצפים בסרטונים הרבים שמתפרסמים בחדשות וברשתות החברתיות ובהם הכבישים עמוסים באלימות פיזית ומילולית, מכל אלה מתקבלת תחושה מטרידה שבכל שנה ישנה החמרה במצב – אנחנו רואים מקרים של קטטות באמצע כבישים מרכזיים, רכבים החוסמים כלי רכב אחרים באופן מכוון ואפילו סרטונים שבהם רואים נסיעה בנשקים שלופים וכל זאת תוך סיכון משתמשי הדרך והפיכת הכביש למפחיד ומסוכן עוד יותר.

זו המציאות היומיומית שלנו בכבישים - מי מאתנו לא נתקל בנהג שקילל, איים, חתך, סנוור או סתם נצמד לרכב באופן מסוכן? סקר חדש של עמותת "אור ירוק" באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות", חושף כי: בירושלים נתקלו הכי הרבה תושבים בקטטות בכביש בשנה האחרונה – 44% מתושבי האזור, לעומת 38 אחוז מתושבי המרכז, 37 אחוז מתושבי הצפון והשרון, ו-29 אחוז מתושבי הדרום.

בירושלים גם הכי הרבה מתושבי האזור נתקלו באלימות מילולית ותנועות מאיימות, עם 85 אחוזים (24 אחוזים מהם נתקלו בכך יותר משש פעמים). מחצית מהנשאלים מירושלים אף נתקלו בנהג שצופר בכוונה ובאגרסיביות יותר משש פעמים השנה, 99 אחוזים מתושבי אזור ירושלים נתקלו השנה בנהג שחותך ונצמד, ו-93 אחוז מתושבי האזור נתקלו השנה בנהג שמסנוור רכבים אחרים.

ארז קיטה מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הכביש הפך למקום לא בטוח והנהגים לא חוששים להתנהג כך כאשר הם כמעט ולא רואים משטרה בכביש. בנוסף, עומסי התנועה והפקקים הגדולים גורמים לעליה בסף העצבים של הנהגים אשר באה לידי ביטוי בעליה באלימות בכביש ובתחושת חוסר הביטחון של הנהגים. את מצב הזה חייבים לשנות באמצעות תוספת של שוטרים וניידות שכל כך חסרים בכבישים. אין תחליף לנוכחות משטרתית מרתיעה בכבישים כדי לצמצם את עבירות התנועה מסכנות החיים. חיזוק ההרתעה בכבישים ישפיע גם על חיזוק תחושת הביטחון של האזרחים מחוץ לכביש ויתרום גם למאבק בתאונות הדרכים וגם למאבק באלימות. אנשים מתנהגים בכביש כפי שהם מתנהגים גם בחייהם הפרטיים ולכן אם נצליח להפוך את הכביש למקום בטוח יותר, כך יהיה בתחומי החיים שמחוץ לכביש".
 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה