אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2022 בירושליםעיריית ירושלים מציינת את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בטקס מרכזי בסימן "מסילות אל האבדון", אשר יתקיים בכיכר ספרא. בין מדליקי האבוקות שני ניצולי שואה: ברט בדיחי ויעקב וקסלר

עיריית ירושלים מציינת גם השנה את יום הזיכרון לשואה ולגבורה בטקס מרכזי, שיתקיים ביום ה' (28.4) בשעה 08:30 בכיכר ספרא במעמד חברי מועצת העיר, הראשון לציון והרב הראשי הספרדי לירושלים, הרב שלמה עמאר, ניצולי שואה תושבי ירושלים. הטקס פתוח לציבור הרחב.

יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2022 בירושלים. צילום: ארנון בוסאני

יום הזיכרון לשואה ולגבורה עומד השנה בסימן "מסילות אל האבדון" – שילוחם של היהודים בתקופת השואה.

הטקס יפתח בהדלקות שש אבוקות לזכרם של ששת המיליונים.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, יעמוד בראש משלחת עיר הבירה, אשר תצא למצעד החיים בפולין זאת בפעם הראשונה.

את האבוקה הראשונה, תדליק חגית משה, סגנית ראש העיר, בשם ראש העיר, חברי מועצת העיר ועובדי העירייה לזכרם של ששת המיליונים, אשר הובלו ברכבות אל מותם, אך ורק בשל היותם יהודים שנשאו תפילתם וכיסופיהם של ירושלים.

בין מדליקי האבוקות שני ניצולי שואה: ברט בדיחי, ניצולת שואה, בתם של יצחק וסביה אלז'ון, נולדה וגדלה בעיר ליאוה ובשנת 1941 נשלחה למשפחת מסונה מכפר לה מורסל ששכן באלפים. משפחת מסונה טיפלה בברט במשך שנתיים וחצי ובזכותם ניצלה מידיהם האכזריות של הגסטפו. את האבוקה מדליקה ברט, לזכרם של בני משפחת אלז'ון ומשפחת ברנדל, רחל זרניב'צקי ושרה טפרמן שנספו במחנה אושוויץ, לזכרה של פרננוד ברדל שנספתה בשנת 1942 בזמן כיבוש הגרמנים את פריז.

יעקב וקסלר, בנם של יעקב ובתיה וקלסר, נולד בגטו שויניצ'אנה ליד וילנא בשנת 1943. כאשר היה בן חודש הועבר למשפחה פולנית, קיוטאר ואמיליה ואשקינל חסידי אומות עולם, שגידלו אותו במסירות רבה. בשנת 1978 אמו המאמצת גילתה לו שהוא יהודי. בשנת 1992 עלה לישראל וקיבל את השם יעקב על שמו של אביו ולראשונה פגש את אחיו צבי וקסלר ודודתו רחלה סרגוגיביץ.

את האבוקה מדליק יעקב לזכר משפחתו בתיה וקסלר ואחיו שמואל וקסלר שניספו במחנה ההשמדה בסוביבור ולזכר אביו, יעקב וקלסר שניספה במחנה ההשמדה שטטוכוף וסבתו רחלה ויישקונסקי שנספתה בגטו ליד וילנא.

יום הזיכרון לשואה ולגבורה 2022 בירושלים. צילום: ארנון בוסאני

תהי נשמתם צרורה בצרור החיים.

את יתר האבוקות ידליקו עובדי עיריית ירושלים, ילדים לניצולי שואה.

את הטקס ינחה גלעד עדין ובמהלכו ישיר הזמר אביתר בנאי.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה