אושר בטרומית: הבנק יחויב להודיע ללקוח טרם סירוב המחאההכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק שיקים ללא כיסוי (תיקון - חובת הודעה ללקוח טרם סירוב שיק), של חברי הכנסת יעקב אשר ומשה גפני

אורה בקריאה טרומית ההצעה לתקן את חוק שיקים ללא כיסוי ולחייב את הבנק ליידע בעל חשבון בטרם נידון שיק שנמסר לפירעון מתוך חשבונו לסירוב. כמו כן, מוצע לקבוע כי אם לא פעל הבנק כאמור, לא יוגבלו החשבון ובעליו בשל השיקים שסורבו ולא ימנו שיקים אלה במניין השיקים המסורבים עד יום לאחר שיידע הבנק את בעל החשבון בפועל.

בדברי ההסבר נכתב: "כיום, הבנקים בישראל אינם מחויבים לעדכן בעל חשבון על המחאה שנידונה לחזור טרם סירובה. בשל כך כשהמחאה שנמסרת על ידי בעל החשבון היא ללא כיסוי, הוא יידע על כך רק בדיעבד, כשההמחאה מסורבת על ידי הבנק, על ידי בדיקה עצמאית של חשבונו. סירוב ההמחאה נרשם לחובתו של בעל חשבון ועלול להקשות עליו להמשיך ולנהל את חשבונו.

מוצע כי הבנק יודיע ללקוח כי השיק שמסר נידון לסירוב, ותינתן בידו שהות של יום עסקים אחד על מנת שיוכל להפקיד כסף בחשבונו לשם פירעון השיק. אופן ומועד ההתראה ייקבעו על ידי השר, וייעשו בצורה שתבטיח קבלת התראות בדרך המהירה והנגישה ביותר לבעל חשבון הבנק. באמצעות החלת חובות אלו ניתן יהיה למזער את נזקיהם של בעלי חשבונות בנק פרטיים ועסקיים מההשלכות של המחאות החוזרות ללא הודעה מוקדמת, ובכך לחזק את יכולת הציבור לנהל את חשבונותיו בצורה ראויה". 

46 תמכו מול מתנגד אחד וההצעה תועבר לוועדת חוקה. 

ח"כ יעקב אשר: "מאז יום ראשון השבוע, כשפורסמה החלטת וועדת השרים לתמוך בחוק, קיבלה לשכתי מאות פניות מאזרחים פשוטים וישרי דרך, מנהלי עסקים קטנים ובינוניים, מנהלי מוסדות ארגונים ועמותות, שמבקשים להודות על החוק החברתי הזה, בשמם ולמענם אני מתחייב להאיץ את המשך תהליך החקיקה ככל שרק ניתן כדי שנוכל לברך על המוגמר כמה שיותר מהר". 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה