יכול להיות שכל אלו נשמעים לכם בלבולי ניו אייג' חלולים, ויכול להיות שאלו אבני הדרך בחיים שלכם, אם כך ואם כך, יש קשר הדוק מאוד בין ההתנהלות והאנרגיה בה מתנהלים בחיים לבין ההישגים – עם זה אי אפשר להתווכח.

אז מהי בכלל חשיבה חיובית?

האם זה אומר שכל דבר שקורה הוא שמח? הכל צריך לקבל בחיוך ומסתובבים כל הזמן עם חיוך מטופש על הפנים?

ממש לא! ומי שנוהג כך – או שאינו מבין לעומק את מהותה של חשיבה חיובית או שהוא פשוט מזייף את עצמו ברוב שעות היום... או גם וגם...

החשיבה החיובית לא מתעלמת ממגרעות, ימים קשים, אתגרים או קשיים, אבל היא מקבלת אותם כמו שהם – ללא שיפוטיות. איך חשיבה חיובית מביאה אנשים להישגים בחיים?

היא גורמת להם לקבל את מגרעותיהם וקשיהם באופן מאוזן ובריא, להבין שבמקום של הקושי יכולה להיות גם התגברות וצמיחה, להיכנס למקום אקטיבי ולחפש פתרונות.

אדם בעל חשיבה חיובית יאמין כל הזמן שכל מה שקורה – הוא לטובתו, אין זה אומר שכל דבר שקורה הוא דבר טוב ונעים, אבל יש למה שקרה תפקיד בחייו. איך לוקחים דבר גדול וקשה כמו אבל או מוות או מחלה למקום חיובי?

אז כאן נכנסת לתמונה בריאת המציאות. אדם שאינו בעל חשיבה חיובית, עלול להיכנס למצב של קורבנות, אפס מעשה, כעס על העולם שגרם לו לכאב הבלתי נתפס של המוות ואנשים כאלה גורמים לעצמם למות בעודם בחיים.

הם מסתובבים כאשר האבל שלהם אינו מעובד, האנשים הכי יקרים להם סובלים מהתפרצויות של זעם או תגובות לא נעימות, ומערכות היחסים שלהם נהרסות אחת אחרי השנייה.

כל זאת מתוך תפיסת מציאות שלילית, הבנה של אין פתרון והחיים נוראים.

לעומת זאת, תפיסה של חשיבה חיובית גורסת שיש מקום לאבל, צריך להתאבל ולהבין שמה שהיה לא יחזור. לתת מקום לכעס, לעצב, לכאב – לעשות את זה תוך כדי עיבוד עם מטפל, בקבוצה וכו'.

לאחר שהדברים מעובדים קל יותר לשים לב לתהליכים שקורים בחיים, לתפקוד בתוך מערכות היחסים עם האנשים החיים, וליצור מציאות חדשה וטובה לצד הכאב והעצב. המון אנשים לקחו רגעים של מוות או מחלה ומינפו אותם לטובת פרוייקטים חברתיים, העלאת מודעות, טיפול באחרים עם כאב דומה וכו'.

את אופן החשיבה החיובית הזה ניתן להשליך על תחומים אחרים לחלוטין: מציאת זוגיות בגישה אופטימית, הצלחה פיננסית וצמיחה מתוך משבר פיננסי, הצלחה בלימודים למרות קשיים אובייקטיביים וכו'. 

 

המאמר באדיבות אפרת דודיאן (בחרתי בטוב) – מנטורית לחשיבה חיובית למקסום תוצאות בחיים ובעסקים