לשלם בצ'קים מאפשר ללקוח המון יתרונות שאין בתשלום רגיל. הלקוח יכול לשלם בצ'קים דחויים,  הוא יכול לתת צ'ק פתוח למועד מסוים ולשחרר את דאגת התשלום מראשו ועוד.

עלות הדפסת צ'קים היא משמעותית נמוכה יותר מעמלות הבנק ורבים בוחרים לקנות מכונה אשר מדפיסה פנקסי צ'קים אצלם בחברה ובכך לא לשלם עמלות בנקאיות ואף ליצור צ'קים מעוצבים עם לוגו של החברה עליהם.

 

ישנם 2 סוגים שונים של צ'קים:

הראשון הוא צ'ק רגיל שכולנו מכירים והשני הוא צ'ק בנקאי.

בכל הקשור לצ'ק בנקאי הרי שהוא נחשב כמזומן, הערב לפיקדון הצ'ק הוא הבנק ולא אתה.

בצ'ק בנקאי, בניגוד לצ'ק רגיל בו מופיעים פרטי האיש המשלם יופיעו רק פרטי הבנק שכאמור הוא הגורם אשר מחויב לשלם אותו.

 

צ'ק רגיל יכול להיות מבוטל בנסיבות מסוימות, לעומת זאת היות וצ'ק בנקאי הוא כמו כסף מזומן הרי שזה אומר שהוא לא ניתן לביטול לא משנה מה המקרה.

צ'ק בנקאי נפרע מיד מחשבונו של הלקוח ורק אח"כ מחויב הבנק לשלם אותו. זה אומר שאין שום אפשרות לתת צ'ק בנקאי דחוי. במקרה שבו נאבד הצ'ק הבנקאי קיים חשש אמיתי לפריעתו בידי הגורם המוצא .

 

בצ'ק רגיל, לאחר מועד פריעת הצ'ק לא ניתן להשתמש בו מחדש.

צ'ק בנקאי לעומת זאת טוב לפירעון עד 7 שנים מיום הדפסתו.

בצ'ק רגיל יופיעו החתימות של בעלי החשבון ולעומת זאת בצ'ק בנקאי יופיעו החתימות של מורשי החתימה בחשבון.

 

דברים שחשובים לדעת על צ'קים רגילים ובנקאים

  1. צ'ק הוא בעצם הוראה מבעל החשבון לבנק לשלם מחשבונו הוא את הסכום הרשום בו
  2. ישנם צ'קים אשר לאורכם מופיעים קווים מקבילים . בין קווים אלו מופיעות הוראות בנוסח " לא ניתן למיקוח" , "למוטב בלבד" ועוד. צ'קים אלו נקראים "צ'קים חצויים.
  3. ניתן לבצע העברה של צ'ק מאדם לאדם בצורה פשוטה. כל מה שצריך זה לחתום בגב הצ'ק וההעברה מאושרת. יש לשים לב כי מרגע החתימה הצ'ק אינו ניתו לביטול!
  4. ניתן למתג צ'קים ע"י בחירת מה מודפס על הנייר עצמו ולהדפיס עליו את לוגו החברה. כך הופכים צ'קים פשוטים לכרטיסי ביקור של החברה.

 המאמר באדיבות אתר http://www.intercheck.co.il