טיפול וטיפוח גינה מקנה לרבים את היכולת ליהנות מאיכות חיים, בין אם מדובר ביכולת לטפח את הגינה ולהפוך את הפעלה לתחביב כיפי במיוחד בזמן הפנוי, לבין היכולת ליהנות מירקות ופירות אורגניים כמו גם מגינת עשבי תיבול נפלאה.

בירושלים ישנם מגוון אזורים בהם אדמה פורייה שם גדלים עשבי תיבול, פירות וירקות ולכן גנן בירושלים יכול לעזור לכם לטפח ולבנות את הגינה שלכם בצורה נפלאה אשר תלבלב כל השנה.

אז כיצד מטפלים בגינה באזור ירושלים?

ירושלים היא עיר שנחשבת גבוהה במיוחד וזאת בעיר בשל ההרים הרבים שיש בה וגם בשל מזג האוויר הקריר ששורר בעיר כמעט בכל עונות השנה. בשל כך חשוב לדעת כיצד מטפלים בגינה בצורה שתתאים לאקלים הירושלמי.

אז מה צריך לעשות?

הכנה האדמה – על מנת שהגינה שלכם תהיה שתולה על מצע אדמה בריא ופורה רצוי בתחילה להכין את האדמה. תהליך הכנת האדמה לפני שתילה כולל הפיכת האדמה, השקיה של כלל השטח, המתנה של שבועיים, והפיכת האדמה בשנית.

לאחר מכן יש להוסיף לאדמה קומפוסט המתאים לסוג הצמחים שאתם רוצים לשתול במקום (עשבי תיבול, צמחים, עצים, צמחי נוי , ירקות ועוד) ורק לאחר שהקרקע מוכנה יש להתחיל בתהליכי השתילה.

תכנון הגינה – תכננו את הגינה בצורה נכונה והתאימו את הצמחים בצורה חכמה אחד ליד השני כך שצמח אחד לא יעפיל על השני ו'יחסל' אותו. באמצעות גנן בירושלים ניתן להבין אילו צמחים יכולים לצמוח יחד ואילו לא, אך חשוב לחקור על כל צמח וזאת עוד לפני היציאה למשתלה לרכישת הצמחים לגינה.

התאמת הצמחים – כאשר אתם מתחילים לשתול צמחים באזור ירושלים, יש לחפש אחר צמחים שמתאימים לקור הירושלמי. התאמה זאת צריכה להיות לכל אזור בעיר ובהרים קרובים אל ירושלים כמו גם הרי יהודה, הרי בנימין ושלל אזורים כמו מצפה רמון והסביבה בהם הצינה הירושלמית נמצאת גם בחודשי אוגוסט החמים.

התאימו צמחים רב עונתיים ושתלו צמחי חורף ופקעות כמו פקעות של נרקיסים, אירוסים, טוליפים ושאר פקעות ובצלים שילבלבו בחורף.

הקפידו להפריד צמחים חזקים כמו וורדים וגרניום מצמחים אחרים וזאת משום שאלה נוטים להשתלט על האדמה ולהרוג את הצמחים שנמצאים לידם. גם עץ תאנה יש לבודד משאר הצמחים או לא לשתול בקרבתו צמחים ופרחים עדינים.

גינת ירק – גינת ירק וגינה תבלינים מהווים מוקד משיכה מעולה בגינה והם נהדרים כאשר תוחמים אותם לאזור אחד או לאדניות גדולות עשויות עץ כאשר בתוך האדנית יש להצמיד ניילון עבה להגנה מפני רטיבות.

עם זאת חשוב את התבלינים הירקות וגם את הפירות למגן בימי החורף הקרים ובעיקר במעבר של חום וקור באזור ירושלים שיכול להיות חם או קר במיוחד.

כדי לבצע את ההגנה מומלץ לעטוף את האדניות בניילון חממה שניתן לרכוש בחנויות לחומרי בניין, או שיניתן להקים חממות ביתיות ושם לבצע את השתילה של הירקות והתבלינים.

מערכות השקיה – אם יש לכם גינה גדולה בנו מערכות השקיה חכמות והיעזרו בטפטפות הלוא הן המצאה ישראלית! טפטפות הן פתרון מעולה להשקיה חסכונית של גינה תוך שניתן באמצעות כמה סרטוני הדרכה טובים לדעת כיצד ניתן להתקין בגינה טפטפות.

אם תבחרו בדרך הקלה תוכלו להיעזר בשירותים של גנן בירושלים שיבנה עבורכם את מערכות ההשקיה. בגינות קטנות יותר ניתן להשתמש להשקיה בצינור ומזלף, תוך שמומלץ בימי החורף לאגור מי גשם ולהשתמש בהם להשקיית הצמחייה.

הגנה על הצמחים – הגנו על הצמחים שלכם באמצעות דחליל פלסטיק שירחיק ציפורים ומזיקים. עוד כדי להגן על הצמחים ניתן למהול חומר מדשן מתאים במים ולהשקות עמו את הצמחייה מידי שבוע.

 בנוסף מומלץ לרסס על הפרחים והצמחים חומר מרחיק חתולים וכלבים על מנת למנוע חפירות ולהגן באופן ממוקד על עצים, פרחים וצמחים באמצעות חומרי הדברה טבעיים.

מומלץ לקרוא: ריסוס טבעי לצמחים, הטרנד החדש בעולם הצמחים.

לסיכום, גינה משלכם היא עונג צרוף! לכן זה הזמן להתחיל לתכנן, לרכוש צמחים, לזרוע זרעים, וליהנות מגינה בירושלים או בכל מקום שתהווה מקום מפלט נפלא!