הרבה צעירים לפני תואר ראשון בוחרים לימודי הייטק בגלל שהם כל הזמן שומעים על מחסור כרוני במהנדסים ומתכנתים. הבעיה היא שלא כל אנשי המחשבים מחזיקים באותה רמת מקצועיות, ולכן כלי הסינון העיקרי שעומד לרשות חברות הייטק בארץ ובעולם הוא בחינות הסמכה.

המבחנים אמורים לשקף את רמת הידע הנדרש לתחום הפעילות, הפעלת הכלי או התוכנה והם בודקים את רמת הידע או השליטה בפלטפורמות טכנולוגיות של חברה מסוימת. נבחנים שעומדים בהצלחה בבחינה מקבלים תעודת הסמכה מוכרת וכרטיס כניסה למשרות נחשקות.

למה חשוב לחברת הייטק לערוך מבחני הסמכה?

בשביל להבין לעומק את החשיבות של מבחני הסמכה כתנאי להשתלבות בעולם המחשבים צריך לדעת כיצד הם בנויים. כל בחינת הסמכה בודקת ידע מקצועי וטכנולוגי ממוקד לפי קריטריונים של החברה שמעניקה את ההסמכה, ולכן חברת CISCO למשל בודקת CCNA בעוד מיקרוסופט ישראל בוחנת MCSA או MCSE.

חברת הייטק בונה מבחן הסמכה לפי הצרכים שלה. יש מבחני הסמכה במסלולים שונים, מבחנים שמטרתם לבדוק רמות ידע שונות באותו תחום ומבחנים שמותאמים לסבבי גיוס עובדים במשרה ספציפית. הכי קל לזהות את ההבדלים בין מבחני הסמכה לרמת ידע בסיסית, מתקדמת או רמת הסמכה למומחים, אך מי שאחראי על גיוס כוח אדם בחברות הייטק רואה חשיבות עליונה בפילוח לפי תחומים וידע מקצועי.

מעבר לכך, מי שרוצה לקבל הסמכה גבוהה יותר יצטרך לעבור מבחן הסמכה רחב או מתקדם באותו מסלול שבו בחר. בגלל הסמכת CCNP של חברת CISCO ניתנת רק למי שכבר עבר בהצלחה 3 מבחנים שונים ותהליכים דומים קורים בחברות מובילות כמו צ'ק פוינט, אורקל, EMC ועוד. המבחנים נערכים מול מחשב בתוך פרק זמן מוגדר ויש גם בחינות שמבוצעות אונליין או באמצעות יישום מבוסס ענן.

כך תעברו את מבחני ההסמכה בהצלחה

בין אם תסכימו עם חשיבות מבחני ההסמכה בעולם המחשבים ובין אם לא, סביר להניח שבתפקידים מסוימים תצטרכו לעבור אותם. כדאי לכם להתרגל מעכשיו לרעיון ולהשתמש בכמה כלים כדי לשפר את סיכויי ההצלחה.

בחינות הסמכה בדרך כלל מתקיימות במרכזי בחינות אובייקטיביים. ברוב המקרים תתבקשו להגיע לבחינות אחרי קורס מקצועי ייעודי שיקנה לכם את הידע הבסיסי הנדרש, או לפחות להציג תעודה המעידה על לימודי מחשבים באותו ענף ותחום.

מומלץ להגיע לבחינות הסמכה לאחר מילוי טופס רישום בתאריכים ייעודיים ולבדוק היכן הן מתקיימות. נסו לתת עדיפות למבחן שנערך במרכז הסמכה מרווח ומודרני שמאושר על ידי החברות המובילות במשק וקבלו המלצות מאנשים שכבר עשו אותו.