בכל שנה, עם פרוש חגי תשרי, נרשמת במד"א עלייה ניכרת במספר הפניות המגיעות אל מוקד החירום 101 של הארגון. על מנת להעניק מענה מלא, מקצועי ומיידי לכל צורך רפואי שעלול להתעורר, עומדים  אלפי עובדי ומתנדבי מד"א בכוננות מתמדת כשהם נכונים לצאת מיידית לכל קריאה וקריאה במטרה להעניק סיוע ולהציל חיים. במסגרת זו הושלמה בימים אלו הערכות מד"א לקראת ראש השנה, וצוותי החירום של הארגון ערוכים לטפל במגוון מקרים העלולים להתרחש במהלך החג.

במסגרת ההערכות לראש השנה שיחל ביום רביעי הבא, יתוגברו המשמרות בתחנות מד"א בחובשים ובפאראמדיקים מתנדבים במהלך ימי החג וסוף השבוע ואלפי החובשים והפאראמדיקים של מד"א ישהו בכוננות ויהיו ערוכים לתת מענה רפואי מהיר ומקצועי לכל צורך רפואי שעלול להתעורר. בנוסף, בבתי כנסת רבים ברחבי הארץ יתפללו כונני מד"א המצוידים בציוד רפואי מתקדם ובדיפיברילטורים, שיוכלו לסייע ולהעניק טיפול רפואי במידת הצורך למתפללים והשוהים בסביבת בית הכנסת. גם מסוקי מד"א - בצפון הארץ ובדרומה - יעמדו בכוננות ובנוסף להם יעמדו הכן גם מאות אופנועי מד"א ושאר רכבי החירום וההצלה של הארגון.

צוותי מד"א שיאיישו משמרות במהלך החג יוכלו לשמור על קדושתו ועל קיום מצוות התקיעה בשופר, בעזרתם של מתנדבים אשר יתקעו בשופר עבור המתנדבים והעובדים שישהו בתחנות השונות ברחבי הארץ.

לצד התגבור המשמעותי של צוותי מגן דוד אדום ולאור העובדה כי מדובר בחג ארוך הכולל בתוכו גם את סוף השבוע, מזכירים במד"א לציבור מספר כללי בטיחות חשובים שיכולים להציל חיים:

במד"א פונים לגבאי בתי הכנסת להכין מראש ובטרם כניסת החג מכשיר טלפון סלולרי לחירום שימצא בבית הכנסת ויאפשר להזעיק את כוחות מד"א באמצעות קו החירום 101 או באמצעות אפליקציית 'מד"א שלי' המאפשרת בלחיצת כפתור חיוג אוטומטי למוקד החירום 101 של מד"א ומאפשרת לחובשים ולפאראמדיקים במוקד לאתר את מיקומו המדויק של המקום ממנו מתקבלת הקריאה.

הילדים רוחצים בבריכה בבית, במלון או באתרי הנופש? יש להקפיד על מבוגר אחראי השומר על הילדים בבריכה. ילדים שאינם יודעים לשחות יש לצייד במצופים.

שימו לב להרחיק ילדים מחלונות גבוהים או מכל מקום גבוה אחר, ממנו הם עלולים ליפול.

אין להשאיר ילדים ברכב סגור, גם לא למספר דקות בודדות. במהלך הסידורים לקראת החג ועם חזרתכם מארוחות החג- הקפידו לוודא שכל הילדים ירדו מהרכב. שימו לב במיוחד לילדים שעלולים להירדם ברכב!

יש להרחיק מיחמים ופלטות שבת חמות שעליהם סירים ונוזלים רותחים מהישג ידם של ילדים.

חשוב להקדיש תשומת לב וערנות לילדים המתארחים בסביבה לא מוכרת (כמו בביתם של בני משפחה וחברים), היכולה להיות מסוכנת (לדוגמא במקום שבו קיים חלון ללא סורגים או ברחובות לא מוכרים).

כבישי ישראל עמוסים במשפחות הנוסעות לארוחות החג ובחזרה בשעות הלילה ובמוצאי החג. הקפידו להתרענן לפני שאתם יוצאים לנסיעה ארוכה, והימנעו מצריכת אלכוהול בכל כמות שהיא לפני שאתם עולים על ההגה. שימו לב- הנהג עייף? עצרו במקום בטוח למנוחה והתרעננות.

הימנעו משאיפת חומרי ניקוי חריפים הגורמים להרעלות או משימוש בחומרי ניקוי המכילים חומצות חזקות כמו סודה קאוסטית ואקונומיקה, ואשר שימוש בלתי זהיר בהם עלול לגרום לכוויות קשות: במקום הכוויה ייתכן ויופיעו שלפוחיות בעור ותהיה תחושת צריבה וכאבים.  במקרה זה יש לשטוף את מקום הפגיעה בהרבה מים פושרים וזורמים, ולהזעיק את צוותי מד"א בטלפון חירום 101 או דרך אפליקציית 'מד"א שלי'.

מנקים את הדגים לקראת החג? שימו לב- לעיתים נגרם זיהום מעצמות הדגים, מאכל החג המסורתי, בזמן הכנתם. זיהום שכזה לרוב מחייב טיפול רפואי הכולל מתן אנטיביוטיקה. מהרו להתקשר למוקד החירום של מד"א 101 ופעלו על פי הנחיות התורן במוקד.

הקפידו שלא לתת לילדים מתחת לגיל 5 לאכול מהדגים המוגשים בחג. עצמות הדג עלולות להיות חבויות בתוך הדג או בגפילטע-פיש ואינן נראות לעין. לילדים מעל לגיל 5 יש לברור בקפידה את בשר הדג ו'לסנן' אותו מעצמות.

במד"א קוראים לציבור להגיע אל עמדות התרמות הדם של מגן דוד אדום שיוצבו בקניונים, באתרי התיירות, בתחנות מד"א השונות ובמקומות ציבוריים נוספים ברחבי הארץ, ולתרום דם. מדי שנה תקופת החגים מביאה עמה מחסור עונתי במנות דם, ועל מנת ששירותי הדם של מד"א יוכלו לספק מנות ומרכיבי דם לבתי החולים, יש צורך בתרומות של כל סוגי הדם, בדגש על סוג דם OוRh שלילי מכל הסוגים  (O-, A-, B-, AB-). מידע על עמדות התרמות דם ניתן למצוא באתר האינטרנט של מד"א בכתובת http://www.mdais.org/dam ביישומון (אפליקציה) 'מד"א שלי' בסמארטפון  ובטלפון 03-5300400 בו ניתן לקבל גם מידע על סוג הדם באמצעות מענה קולי אוטומטי וממוחשב שמזהה ומבין דיבור.

תמונה: דוברות מד"א