שאול מרידור, מנכ"ל משרד התשתיות, האנרגיה והמים ערך אתמול (א') סיור מקיף בפרויקט הסולארי הראשון מסוגו בישראל להתקנת מערכת סולארית על גג אצטדיון טדי ירושלים. אצטדיון טדי יצטרך בקרוב לשורה של אצטדיוני כדורגל מובילים בעולם ויהיה אצטדיון הכדורגל הראשון בישראל שבו תתוקן מערכת סולארית על כל היקפו (על האגדים מעל היציעים), לייצור חשמל ירוק לצריכה עצמית.

מרידור מלווה בדורון נויוירט, מנכ"ל חברת מוריה-החברה לפיתוח ירושלים, האחראית על תחום האנרגיה הסולארית בירושלים ,איציק קורנפיין, מנהל אגף הספורט העירוני ,הנהלת חברת מוריה ונציגי משרד התשתיות סיירו על הגג של אצטדיון טדי ועקבו מקרוב אחר עבודות הביצוע של התקנת המערכות הסולאריות בטדי. במהלך הסיור קיבל מרידור סקירה מקיפה מנויוירט אודות הפרויקט הייחודי.

מדובר בפרויקט ייחודי  וחדשני  בישראל, שבו תוקם מערכת סולארית מהמתקדמות בעולם ותשתרע על פני שטח של 5,000 מ"ר ,בהיקף של 630 קילוואט ותוכל לייצר כמיליון קוט"ש בשנה - אנרגיה נקייה וידידותית לסביבה. המערכת הסולארית באצטדיון טדי תוקם על פי הסדרת מונה נטו ותשמש לצריכה עצמית של החשמל באצטדיון עצמו ובמתקני ספורט נוספים של העירייה. בנוסף להיבט הסביבתי, מהווה הפרויקט ייעול כלכלי מהותי הצפוי להוזיל משמעותית את עלות החשמל הנצרכת באצטדיון טדי בכחצי מיליון  בשנה , היות ועלות ייצורו של חשמל סולארי לאורך שנות הפרויקט, זול בהרבה מרכישתו מחברת החשמל.העבודות על גג האצטדיון צפויות להסתיים בשבועות הקרובים.

הפרויקט הסולארי החדשני בטדי מציב את העיר ירושלים ואת אצטדיון טדי בשורה ראשונה עם האצטדיונים המובילים בעולם באנגליה, ברזיל, גרמניה ועוד שבהם הוצבו מתקנים סולאריים עם טכנולוגיה זהה.   

את היוזמה מובילות עיריית ירושלים וחברת מוריה, החברה לפיתוח ירושלים אשר יזמה, התקינה ומפעילה במשך ארבע השנים האחרונות כ-120 מערכות סולאריות על מבני חינוך וציבור ברחבי ירושלים. את הפרויקט מנהלת מטעם מוריה חברת אנרגיה ייעוץ וניהול.

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים: "העיר ירושלים הופכת בשנים האחרונות למובילה בספורט ובתשתיות ספורט, עם הקמת קריית הספורט הבינלאומית במלחה, במסגרתה הורחב אצטדיון טדי ל-31,000 מקומות ישיבה, במטרה להפכו לאצטדיון הלאומי. כעת אנו שמחים לשלב את הספורט עם קיימות ואנרגיה ירוקה ולהפוך את אצטדיון טדי למתקן הספורט הראשון בארץ שיופעל באמצעות אנרגיה סולארית. כולנו תקווה שגם נבחרות ישראל והקבוצות הירושלמיות ייהנו מהאנרגיה החדשה שתביא לניצחונות רבים".

דורון נויוירט, מנכ"ל חברת מוריה העומד בראש הצוות המוביל את הפרויקט, אמר:  "מדובר בפרויקט ייחודי ומאתגר עבור העיר ירושלים ומהווה חלק חשוב ובלתי נפרד מראייה רחבה של עיריית ירושלים וחברת מוריה לפרויקטים ירוקים, השמים דגש על התייעלות, חדשנות ומימוש המטרות לשמירה על איכות הסביבה, קיימות ולצמצום הפליטות לצד השגת ההיבטים הכלכליים של הפרויקט". 


תמונות: ששון תירם