פסטיבל "בין שמיים לארץ"הפסטיבל חוזר ומציע תכנית ייחודית של מחול יהודי עכשווי, שלל בכורות ואירועים מיוחדים שמתמקדים במנגנוני העברה בין דורית. עשרות אמנים ויוצרים במסע גילויים שנוגע בנופי ילדות, משפחה והמשכיות

פסטיבל "בין שמים לארץ" הוא פסטיבל מחול יהודי עכשווי ייחודי המתקיים בירושלים. בשנתו השמינית של הפסטיבל, בניהולו האמנותי של רונן יצחקי, צללו היוצרים אל עומקי מנגנון המסירה של הידע, המידע והתורה.

 "כשהידע מועבר מדור לדור הוא מתחזק ומשתמר אך בה בעת משתנה בהתאם לצרכי השעה, הנסיבות והדור המקבל אותו. מנגנון ההעברה הבין דורית פועל באופנים שונים של מבנים בקהילות שונות, שחלקן רואות בדור הקודם מקור סמכות ואחרות מוצאות בדור הבא את התשובה והפתרון", אומר יצחקי.

"ביחד עם עשרות יוצרות ויוצרים טיילנו השנה בין ובתוך עולמות ההעברה הבין דורית ותהליך החיפוש הציף והעלה מושגים רבים ושונים כמו: נוף ילדות, שחזור, שייכות, גנטיקה התנהגותית, מסע של גוף בין מסורות, המצאת שורשים, ארכיון משפחתי, נאמנות, הסביבה האחרת, המשכיות של הורינו. צירופים ומושגים נארגו לתוך התכנייה שהתגבשה לכדי שפע יצירתי", אומר רונן יצחקי, מייסדו ומנהלו האמנותי של הפסטיבל.

פסטיבל בין שמיים לארץ ייפתח ביום ה', 2 בנובמבר, בהפקה מיוחדת וחד-פעמית בה יארח אנסמבל כעת חברים מתחומי האמנויות השונות וביחד ירקדו, יציגו וישירו את ההקשרים הבין דוריים. במופע, שייערך במרכז ז'ראר בכר בירושלים, ייקחו חלק היוצרים נטע וינר, שירה אביתר, רונן יצחקי, אסף פרידמן ואדם יכין. ישתתפו במופע הרקדנים חנניה שורץ, אייל עוגן, יובל אזולאי, יאיר ברבש, אביתר סעיד, אלקנה מייטליס, אליאור חבאני.

הפסטיבל שמח להציג השנה שלל בכורות ואירועים מיוחדים לצד סדנאות אמנים וחזרות פתוחות שנותנות הצצה אל תהליכי לידתה של יצירה ומלאכת הרקמה של המעשה האמנותי.

ברשימת הבכורות שמציג הפסטיבל: "אביתר/סעיד" של הכוריאוגרפית שירה אביתר, שמפגישה בין המחול התימני המסורתי לבין גוף המהגר בהווה. היצירה, בביצוע אביתר סעיד, משרטטת נוף תרבותי ואישי ומתבוננת בשפה המתורגלת מבית;הרקדנית, הכוריאוגרפית ומבקרת המחול הוותיקה, רות אשל, תציג את "גלימת לסקילה עצמית", יצירת סולו שהעלתה ב-1980 וכעת חוזרת אליה ממרחק של כמעט ארבעה עשורים עם תובנות חדשות. היצירה, שעוסקת בהיטהרות, נולדה בהשראת מנהג 'תשליך' של ראש השנה; יסמין גודר תציג בבכורה ישראלית את Gut Gift, סולו בביצוע הרקדנית פרנצ'סקה פוסקריני, המבוסס על פיתוח חומרים תנועתיים קיימים שיצרו שכבות של גוף זיכרון והעברה; אורלי פורטלולהקתה יציגו את "פולחן האביב של פריד אל-אטרש"ניפוץ מיתוס ההתאהבות והתמסרות לגוף הנשי, אלכימיה בתנועה מתוך יצירתו ודמותו של פריד אל-אטרש, זיכרון המוזיקה הקלסית והמחול עכשיו.מורן זילברבג מציגה את "Be.leave", יצירת סולו אישית שבה מרכיבה היוצרת לעצמה את האדמה מחדש וממציאה שורשים; דנה נעים חפוטה תציג את "חרכים", דואט המתחקה אחר מנגינת סבותיה ומבקש לדלות תובנות חדשות; מיה רשף תעלה בבכורה את "חוט הקצה", דואט בין שתי יוצרות, אם ובת, שעוקב אחר נקודות הממשק הבין דוריות.

פרויקט מיוחד של צמד היוצרות אור וסתיו מרין, שיתקיים במוזיאון ישראל, חושף במקביל שלושה מופעי בכורה:

"אצלנו בחצר", מפגיש לראשונה על הבמה את זאביק, מיקי, אור וסתיו מרין - ארבעה יוצרים, שני דורות, משפחה אחת. העבודה, ארכיון משפחתי חי, בודקת מחדש את הקשר בין נאמנות, יצירה, משפחה ומסורת; "גנטיקה", עבודה שיצרה אור מרין ובה היא מציפה שאלות בנוגע לזהות אישית מול זהות תורשתית המועברת בדיפוזיה בין דורית וסביבתית; "זכות השיבה", מופע בין תחומי ורב לשוני, המהווה זירת מפגש והתגוששות בין זהויות דרך מילה, גוף וצליל. המופע מפגש סואן בין ספוקן וורד וראפ, כליזמר, קברט ושנסון, שירי עם ומוזיקה אלקטרונית, לוקח את העברית ומאתגר אותה תוך חיבור של שברי שפות אחיות או זרות לה. הערבית, היידיש, הרוסית והגרמנית יוצרים ביחד תמהיל מקומי וגלותי בו זמנית.

 

מופעים ואירועים מיוחדים נוספים בפסטיבל:

"רטט"– מופע מחול אינטימי שיצר רונן יצחקי בהשראת הסיפור ממסכת חגיגה על הארבעה שנכנסו לפרדס (פשט, רמז, דרש, סוד). ביחד עם הקהל נכנסים חברי אנסמבל כעת אל הפרדס. אין לדעת איך ייצאו. המופע כולל הגשת אלכוהול מגיל 18 ומעלה והתנסות פיזית תנועתית.

מפגש מחול עם להקת נהרה המורכבת מנשים דתיות פותח צוהר אל הקשר של רקדניות הלהקה אל הדורות הקודמיםוכולל קטעים מתוך רפרטואר הלהקה לצד רב שיח עם הרקדניות ומשפחותיהן.

דיוקן 2# - יצירתה של אורי לנקינסקי בעקבות "דיוקן של דמגוג" מאת הכוריאוגרפית רחל כפרי. הסולו, שבוצע בשנת 1977 על ידי הרקדנית רות אשל, היה חסר תקדים לתקופתו וכעת יוצאת לנקינסקי לגלות אותו מחדש לנקינסקיביחד עם אשל. 

לצד מופעי הפסטיבל, ייערכו במסגרתו במרכז ז'ראר בכר ובמרכז עפרון למחול בירושלים, סדנאות פתוחות לקהל בסגנונות שונים:

גופים אינסטרומנטלים חיפוש ה"גרוב" האישי והחיבור אליו דרך מוסיקת הרוק והבלוז.

סדנה למחול מזרחי תעביר אורלי פורטל

סדנת גאגא, שפת התנועה של אוהד נהרין, יעביר ליאור זוהר (לגברים בלבד)

תפקידים-  סדנת אימפרוביזציה העוסקת במפגש בין הדורות יעביר עידו צדר (לגברים בלבד).

 

תמונה: תמי וייס


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה