כל אדם בונה לעצמו שם במשך שנים רבות ואמירה מסוג זה או אחר ככל שהיא לא נכונה עשויה לפגוע בכבודו ולהחריב את כל מה שהיא עמל עליו במחי יד.

גם בתי המשפט רואים את התופעה בחומרה, אך לא בכל מקרה פוסקים לפיצויים לטובת התובע שכן ישנם דברים רבים שצריך להוכיח בטרם נזכה בתמיכה של בית המשפט. אם אתם חשים שנפגעתם מומלץ לפנות אל עו"ד פלילי.

איסור לשון הרע וחופש הביטוי

אחת הסיבות לכך שלא כל תביעה בגין לשון הרע מתקבלת היא ההתנגשות שנוצרת עם חוק יסוד שנקרא חופש הביטוי.

כל מדינה דמוקרטית מאפשרת בין השאר את חופש הביטוי ועובדה הופכת את נטל ההוכחה לאתגר של ממש.

אז כיצד ניתן להוכיח שמדובר בלשון הרע?

על מנת שהתבטאות או מסר כל שהוא יהפוך ללשון הרע צריכים להתקיים כמה מרכיבים. אחד המרכיבים הוא עיקרון הפומביות.

לא ניתן להאשים בלשון הרע אם מדובר על אדם אחד בלבד ששמע או קרא את האמור. מאידך, אם הפרסום נעשה במקום פומבי, פורום של אנשים, רשת חברתית או מערכת מסרים גדולה כנו למשל ווטסאפ,  אז הוא עשוי בהחלט להוות לשון הרע.

מה אומר החוק

מי שיבחן את החוק ישים לב מיד לכך שרבים מן הסעיפים מדברים על ההגנה מפני אחריות בלשון הרע גם כאשר מדובר על טענות של ההגנה או בפרסום מקובל ומותר שלא נכלל בלשון הרע.

אמנם ישנם סעיפים רבים בנושא זה, אך ניתן לגבש רשימה של כמה מהבולטים מהם:

  • ההגדרה של המונח קובעת כי כל התבטאות שעלולה לבזות, לפגוע או להשפיל אדם כל שהוא על פי גיל, מוצא, דת וכדומה, היא בגדר לשון הרע. בנוסף לכך, התבטאות שפוגעת במשרה של אדם, מקצוע או עסק גם היא עשויה להיכלל במונח.
  • היות שמונח המפתח המנחה את עבירת לשון הרע הוא הפרסום, הוא יכול להתבצע בדרכים שונות כמו כתיבה, הקלטה, ציור ועוד. מה שאומר שצריך להיות זהירים במה שמפרסמים.
  • העונש על לשון הרע מלבד פיצויים שעשויים לעלות בכל מקרה הוא שנת מאסר בפועל.
  • פיצויים הם סנקציה אזרחית שעומדת לזכות התובע והוא רשאי להגיש תביעה גם ללא הוכחת נזק כל שהוא שנגרם.

לא כל פרסום יחשב כלשון הרע והתנאים לשם כך מוגדרים בחוק בצורה ברורה. ראשית, צריכה להיות כוונה ברורה לפגוע.

אמירה שפגעה אך נאמרה ללא כוונה לא תיכלל בלשון הרע. בנוסף לכך, אם מדובר על אמת בפרסום באופן מוכח אז גם אם ישנה כוונה לפגוע, היא לא תיכלל הלשון הרע שכן האינטרס של הציבור חשוב יותר. במקרים רבים בית המשפט ידחה את הטענה בהתאם לחוק ובשל שמירה על חופש הביטוי.

לסיכום, אם מישהו קילל אותך או שלח לעברך הערה עוקצנית ופוגעת, אין זה אומר שמיד יש לך עילה לתביעת לשון הרע.

אם התחושה היא של פגיעה אמתית וברור שהיא נאמרה בכוונה מלאה לפגוע בכם מומלץ לפנות אל עורך דין שמתמחה בתביעות של לשון הרע. עורך דין מנוסה יבחן את המקרה וייתן לכם אינדיקציה ברורה האם כדאי לכם לתבוע או שעדיף לרדת מזה. אחד הכלים של עורך הדין הוא הבחינה על פי מה שאדם סביר היה חושב, מה נאמר ובאיזה טון. כל היבט הוא חשוב וייעוץ נכון יחסוך לכם כסף וזמן רב שכן לא בכל מקרה מומלץ לתבוע.