רב״ט הלל שמש, בן 20, נולד וגדל בירושלים. הלל משרת כלוחם בחטיבת השריון 188. הרצון של הלל לשרת כשריונר התחיל עוד כשהיה קטן. ״אבא שלי היה שריונר״, מספר הלל, ״הוא סיפר לי הרבה חוויות מהשירות שלו. מה  שגרם לי לרצות להגיע לשריון ולהתחיל מסורת. הטנקים- המכונות העוצמתיות, עניינו והגניבו אותי במיוחד. גם היום אני עדיין מתלהב מהמכונה הזו״.

השיבוץ של הלל בשריון לא היה ברור מאליו. בתחילה הפרופיל שלו לא אפשר להגיע לחיל קרבי. ״המשקל לא אפשר לי להתגייס לשריון והבנתי שאם אני רוצה קרבי אני חייב להתחיל לעבוד״,

 ממשיך. ״עשיתי שנת מכינה בירושלים, בגילה, ובתום השנה בחרתי להמשיך גם לתקופה נוספת, שנה ב׳. במהלך תקופה זו עבדתי קשה בשביל להעלות את הפרופיל. רצתי הרבה, עשיתי דיאטה ורזיתי 20 ק״ג, במשך ארבעה חודשים. עשיתי את הכל בבת אחת. הבנתי שאני רוצה לעשות משהו משמעותי וחשוב וידעתי שבשריון אני אוכל לממש את עצמי הכי טוב א הלכתי על זה בכל הכוח. אבא שמח שבחרתי בשריון ותמך בי לאורך הדרך״.

הלל התגייס במרץ 2018 ושובץ בחטיבה 188 בגדוד 71. ״למרות שאבי היה בחטיבה 7 רציתילהגיע לחטיבה 188. הרבה חברים שירתו בחטיבה והם אמרו לי ששם יש את האווירה הכי טובה״. הלל עבר ארבעה חודשים של טירונות ועוד ארבעה חודשים של צמ״פ (אימון מתקדם בשריון). ״בטירונות הפכנו מאזרחים לחיילים ולמדנו את המקצועות שלנו בטנק. בצמ״פ למדנו איך לעבוד כצוות טנק וכמחלקה. התנסנו בשבוע מלחמה, שבוע שלם שבו היינו בתוך הטנק. בחדר קטן עם עוד 4 אנשים. בשבוע הזה אתה מתחיל להבין איך להסתדר במקום הקטן, איך לישון ואיך לבנות שגרת חיים בתוך הטנק- נוהל בוקר, צחצוח שיניים, וארוחות״.

בצוות טנק קיימים ארבעה תפקידים- נהג, טען, תותחן ומפקד. הלל נמצא בתפקיד התותחן. ״אני יושב מסתכל בעדשה וסורק״, מסביר. ״אני אוהב את זה שאני אחראי לירות את הפגזים, לזהות את המטרות, לכוון ולפגוע. זה תפקיד מחייב, עם אחריות גדולה. בעיני מה שהכי מיוחד בשריון זה שלכל אדם בטנק יש הרבה על הכתפיים- כל תפקיד חיוני בשביל התפקוד והתפעול של הטנק״.

בשבועות האחרונים תופס הלל קו בגבול עזה יחד עם פלוגת כפיר. ״זו תקופה מעניינת מאוד. לכל פלוגה יש אווירה מטורפת. אנחנו חיים ביחד, אז הכל יותר אינטימי. זה מכניס לאווירה ומגבש״.

בשבוע הבא יתקיים גיוס לחיל השריון במהלכו יקלטו הלוחמים החדשים. ״תתכוננו לרגעים קשים אבל תאהבו את מה שאתם עושים״, מוסיף הלל טיפ, ״יהיה מאתגר אבל זה שווה את זה. לא הייתי רואה את עצמי בשום מקום אחר״.

תמונה: דובר צה"ל.