505 בני אדם נפגעו בתאונות דרכים בחורף הירושלמיעמותת אור ירוק: קרוב לעשרת אלפים בני אדם נפגעו בתאונות דרכים בחורף הקודם. בירושלים נפגעו בחודשי חורף 2017-2018 בתאונות דרכים 505 בני אדם, אדם אחד נהרג

בסוף השבוע החולף עברה מדינת ישראל לשעון חורף, החשיכה מקדימה להגיע ויחד איתה גם הגשמים שהופכים את הכבישים לחלקים וכן ערפל, שלוליות ענק בדרכים ואפלוליות לאורך שעות היממה המאפיינים את העונה הקרה בשנה. על פי נתוני עמותת אור ירוק המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בחורף שעבר (חודשים נובמבר 2017 עד מרץ 2018) נפגעו בתאונות דרכים 9,334 בני אדם.

עוד עולה מהנתונים, כי במהלך חודשים אלו, נהרגו 136 בני אדם בתאונות דרכים, ו-869 נפצעו באורח קשה. המשמעות היא שבמהלך חמשת חודשי החורף בשנה החולפת כמעט בכל יום נהרג אדם בתאונת דרכים. למעלה ממחצית מתוך אותם נפגעים בחודשי החורף הקודם, 5,524 בני אדם נפגעו בתחום העירוני. 59 נהרגו בתחום הערים והישובים ו-540 נפצעו באורח קשה.

ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "בחורף נדרשת מכל הגורמים היערכות מיוחדת בכבישים. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים צריך להגביר את ההסברה בנוגע לסכנות בכבישים בעקבות תנאי מזג האוויר המשתנים ולהעלות את המודעות לנהיגה המתאימה לחורף. צריך לעודד את הנהגים להכין את רכבם לעונה הקרה והגשומה, לכבישים החלקים ולהצטברות המים במקומות המועדים. במקביל צריכים ראשי הרשויות המקומיות להשקיע בשיפור התשתיות בכבישי הערים, לנקות את תעלות הניקוז, לתקן בורות בכביש וליקויים החוזרים על עצמם מדי שנה כבר היום ולא להמתין להצפות או קריסת תשתיות. בשילוב כוחות של כל הגורמים נוכל לצמצם את ההיפגעות תאונות דרכים בחודשי החורף".

בירושלים נפגעו בחודשי חורף 2017-2018 בתאונות דרכים 505 בני אדם, אדם אחד נהרג.

כך תנהגו בחורף:

בחורף יש להתאים את אופן הנהיגה לתנאי הדרך המשתנים. הכביש רטוב, מרחק העצירה מתארך, יש שעות חושך רבות יותר, הכביש מתמלא בתערובת של מים, שמן ואבק, ופוגעבאחיזת הצמיגים בכביש. כדי להגביר את הבטיחות בדרכים גם בימי החורף הגשומים מומלץ להקפיד על הכללים הבאים:

  • הכינו את הרכב: בתחילת החורף, כדאי לבדוק את הרכב במוסכים המורשים, חלקם מעניקים בדיקת חורף חינם. יש לוודא כי המצבר, האורות, והבלמים תקינים ומוכנים לנסיעה בתנאי גשם ובוץ.
  • סעו לאט: יש להוריד את מהירות הנסיעה ב-10 קמ"ש לפחות ולהגדיל את המרחק מכלי הרכב שמלפנים.
  • אפשרו כניסת אוויר: מומלץ להשאיר פתח בחלון על מנת שאוויר צח יכנס וימנע אדים ותחושת עייפות.
  • לתכנן מסלול ולהתלבש בהתאם: כדאי לתכנן את מסלול הנסיעה ולהתלבש בלבוש קליל ולא כבד ומסורבל.
  • להקפיד על נראות: חשוב להקפיד על הדלקת אורות בכבישים בינעירוניים גם ביום וגם בלילה משום שתנאי מזג האוויר בחורף מקשים על הראיה.
  • אורות בערפל: בימים שבהם קיים ערפל חשוב לדאוג להדלקת אורות מתאימים בכל שעות היממה.
  • תקינות הצמיגים: יש לוודא כי צמיגי הרכב תקינים ולא שחוקים או יבשים וכי לחץ האוויר בהם תקין.
  • תקינות המגבים: יש לוודא כי מגבי הרכב אינם יבשים וכי יש מים במיכל המגבים.
  • נראות הולכי רגל: להולכי הרגל מומלץ על לבוש בהיר ושימוש במחזירי אור, במידת האפשר, בכדי שלנהגים יהיה קל יותר להבחין בהם. 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה