עלייה של 585 תלמידים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים בחינוך הציוניעם פתיחת שנת הלימודים תשע"ח, נמשכת מגמת הצמיחה בחינוך הציוני בירושלים, שהחלה עם כניסתו של ראש העיר ניר ברקת לתפקיד, זאת לצד המשך הצמיחה בכלל המגזרים

מערכת החינוך בירושלים:

ערב פתיחת שנת הלימודים תשע"ח מספר התלמידים בירושלים עומד על 260,913 תלמידים בכלל המגזרים.

במערכת החינוך הציונית (מ"מ וממ"ד) בבירה נרשמת עלייה של למעלה מ- 580 תלמידים בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים. אחרי למעלה מעשור של ירידה במספר התלמידים במגזר הציוני, הפכנו את המגמה ובשנים האחרונות מספר התלמידים בחינוך הציוני עולה מדי שנה, וגדל ביותר מ-12%!

בחינוך הציוני נוספו השנה 88 כיתות חדשות.

נפתחו בתי ספר חדשים: ממ"ד יסודי "נועם חומת שמואל" ועל יסודי "יאס"א גוואטמלה".

 

מהפכה בחינוך במזרח העיר:

כ- 5800 תלמידים ממזרח העיר ילמדו השנה בתכנית לבגרות ישראלית שתאפשר להם כניסה לעולם האקדמיה והתעסוקה, עליה של 14% משנת הלימודים תשע"ז!

במערכת החינוך במזרח העיר הוסיפה עיריית ירושלים 79 כיתות חדשות והוקמו 4 בתי ספר חדשים, ביניהם בית הספר העל יסודי "אבדאע למוסיקה ואומניות" הראשון מסוגו בארץ במגזר הערבי. בית הספר למוסיקה ואומנויות ייפתח בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים וילמד על פי תכנית הלימודים הישראלית. התלמידים ייגשו לבגרות ויוכלו לבחור באחת מהמגמות: אומנות, תיאטרון ומוסיקה- הכוללת מוסיקה ערבית.

לראשונה משיקה השנה עיריית ירושלים תכנית מרוכזת לשוויון הזדמנויות ולצמצום פערים במערכת החינוך במזרח העיר בהשקעה של 25 מיליון ₪ ובה שעות העשרה, תגבור ומרכזי למידה שתחל לפעול בכל בתי הספר העל יסודיים ובחלק מבתי הספר היסודיים במזרח העיר במסגרת של יום לימודים ארוך. מטרות התוכנית הן צמצום פערים ושוויון הזדמנויות, כמו גם קידום למידה משמעותית ואיכותית שיובילו למימוש עצמי ומצוינות של תלמידים. 

התוכנית תכלול פעילויות העשרה של "קרן קרב" בכלל בתי הספר היסודיים, תכניות חדשות בתחום המצוינות ועיבוי מעטפת טיפולית בתכנית ציל"ה.

תכנית בין מנהלית לתלמידי מזרח העיר נבנתה השנה על מנת לחזק את מערכת החינוך במזרח העיר ולשפר את תדמית בתי הספר בעיני התלמידים כמקור של למידה איכותית ותורמת לצד חיזוק הקשר של הפרט לקהילה.

 בחינוך החרדי נוספו השנה 149 כיתות חדשות בשכונות החרדיות וגובשה תכנית להוספת מאות כיתות לימוד חדשות בשנים הקרובות.

בסך הכל יתווספו למצבת הכיתות בעיר 316 כיתות חדשות בכל המגזרים.

ירושלים היא המובילה בארץ במספר בתי הספר הערכיים ע"פ מדד משרד החינוך עם 27 בתי ספר מצטיינים בתחומים הערכיים, החברתיים והלימודיים וכן בהתאם לשיעור השיפור המשמעותי ביותר אשר חוללו אותם מוסדות חינוך באותם מדדים ובהשוואה להישגי השנה הקודמת.

כ- 84 מיליון ₪ הושקעו השנה בשיפוץ ושדרוג בתי הספר וגני הילדים במערכת החינוך בעיר. במסגרת השיפוצים חודשו כיתות גן, חצרות גנים ובוצעו טיפולים שוטפים ושיפוצי עומק בבתי הספר ברחבי העיר על מנת לחדש ולהתאים אותם לקראת שנת הלימודים הבאה.

סך כל התקציב המושקע בפתיחת שנה"ל תשע"ח עומד על 173 מיליון ש"ח.

פרויקט הצללות- כחלק ממהלך כולל במינהל חינוך בעירית ירושלים לשיפור ולשדרוג מוסדות החינוך בעיר עתידות להיבנות השנה 189 הצללות לגני הילדים ובתי ספר בעלות של 2 מיליון ₪: 69 הצללות בגני ילדים, 20 הצללות במוסדות החינוך המיוחד, 65 בבתי הספר היסודיים ו-35 בבתי הספר העל יסודיים.

פרויקט תקשוב כיתות אם- בשנה"ל תשע"ח תאובזר כל כיתה בכל בית ספר יסודי בעיר בעמדת מורה הכוללת מחשב, מקרן וברקו כחלק מפרויקט תקשוב בחינוך היסודי בעלות של כ-400,000 ₪.

מספר הצהרונים הפועלים בירושלים יעלה מ-700 ל-2,500 כבר בשנת הלימודים הקרובה ותקציב התוכנית עומד על כחצי מיליארד ₪.

השכונה השיאנית- שכונת תלפיות מזרח עומדת על גידול של 23% במספר התלמידים בחמש השנים האחרונות במגזר הציוני ואחריה נמצאת שכונת חומת שמואל עם גידול של 21% במספר התלמידים.

במגזר הציוני בחינוך המיוחד עתידים להיפתח 4 מוסדות חדשים בניהם בי"ס "אמירים", 2 גני תקשורת וגן שפה לילדים בעלי עיכוב התפתחותי, בעלות כוללת של כ-2.1 מיליון ₪.

תכנית "מחדש"- תכנית הדגל החדשה של החינוך היסודי המאפשרת לבתי הספר להגשים את חלומותיהם החינוכיים תוך למידה חדשנית ואלטרנטיבית. כ-9,000 תלמידים בכ-30 בתי ספר לוקחים השנה חלק בתכנית זו. עלות התוכנית עומדת על 4.8 מיליון ₪.

מרכז חדשנות חינוכית הראשון מסוגו בארץ - "איפכא" יחל לפעול בשנה"ל תשע"ח בשכונת פסגת זאב, בו ייקחו חלק תלמידים מכל בתי הספר הסודיים בשכונה וחלק מחטיבות הביניים, ויוכלו ליהנות מפעילויות העשרה וחינוך בלתי פורמלי בשעות הלימודים ואחריהן.

תכנית שכונתית הר חומה נבנתה בשיתוף עם אגף הרווחה בעירית ירושלים על מנת לאפשר לבתי הספר תשתית טיפולית, קהילתית וחברתית לתלמידים ולמשפחותיהם, בעלות של כ-4 מיליון ₪.

ממשים את הפוטנציאל של כל ילד- השנה הושם דגש עירוני בביצוע אבחונים ובדיקה מוקדמת על מנת לסייע לצוותים החינוכיים ולהורים למצות את מירב הפוטנציאל של כל תלמיד בירושלים בכל המגזרים. בתוכניות האבחונים השונות שייושמו בשנת הלימודים הקרובה הושקעו עד כה יותר מ-6 מיליון ₪.

בירושלים השם הנפוץ ביותר בקרב התלמידים העולים לכיתה א' בחינוך הכללי לבנות הוא נועה ולבנים הוא דניאל.

בחינוך החרדי השם המוביל לבנות הוא שרה ולבנים דוד.

במערכת החינוך הערבי השם המוביל בקרב הבנות הוא חלא ולבנים גם השנה נשמרת הבכורה לשם מוחמד.

תמונה: נטי שוחט/ flash 90 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה