בימים הקרובים, צפויה לפקוד את ישראל מערכת חורפית גדולה במיוחד. על פי הערכות החזאים, תכלול הסערה ירידה חדה בטמפרטורות, גשמים רבים, רוחות חזקות, שלג במקומות הגבוהים ועוד. 

מגוון הנחיות לציבור לחורף בטוח, על מנת שנדע להגן על עצמנו ועל היקרים לנו גם בבית, בהליכה ברחוב ועוד: 

היזהרו מתנורי הסקה:

הרעלת חד תחמוצת הפחמן (co), היא קטלנית. הגז עשוי להיפלט כתוצאה משימוש בתנור גז או קמינים הפועלים על גחלים. זהו גז חסר צבע או ריח ולא ניתן להבחין בקיומו עד שמתחילים להופיע סימני ההרעלה, לכן חשוב לנקוט בכללי בטיחות:

איוורור - בזמן הפעלת ההסקה יש להקפיד על אוורור נאות, לשם תחלופת אוויר.
תחזוקה - יש להקפיד על בדיקה תקופתית של מערכת ההסקה באופן שוטף.
מנע שריפה - הרחק תנורי חימום הפועלים על אש גלויה (כגון ספירלה) מחפצים העשויים להתלקח (ספות, שמיכות). אין לייבש בגדים על תנורים כאלה מחשש לדליקה ויש לבדוק טרם חיבור התנור לחשמל את תקינות השקע והתקע. הקפידו למנוע גישה של ילדים לתנור. במד"א מדווחים כי בימים האחרונים חלה עליה בכמות השריפות בשל תנורים שנותרו ללא השגחה, ועל כן נדרש הציבור ליתר תשומת לב בנושא זה.

סימני הרעלה - סחרחורת, בחילה והקאה, עייפות, חולשה והרגשה כללית רעה. במקרים קשים - גם אבדן הכרה. זהו מצב חירום רפואי מסוכן, ויש לנהוג מיד על פי ההנחיות הבאות.

ערנות מצילה חיים! במקרה של הופעת הסימנים לעיל בבית שמופעלת בו מערכת הסקה, סגור מיד את המערכת, אוורר את הבית והזעק את מד"א בטלפון חירום 101.

שימרו על חום גופם של קשישים, תינוקות וחולים המרותקים למיטתם

יש להלביש אנשים מקבוצות אוכלוסייה אלה בשכבות של בגדים קלים, שיאפשר תנועה (תנועה מייצרת חום), יש לכסות אותם בשמיכה קלה ולדאוג לחימום של 22 מעלות.

שימו לב - אין לכסות תינוקות בשכבות רבות או בשמיכה כבדה, שכן הדבר עלול לגרום לחנק. בנוסף, יש להקפיד שלא יישארו חפצים מיותרים במיטת התינוק על מנת שלא יפגעו בו במהלך הלילה.

סימנים לירידה בחום גוף: ירידה בתפקוד, בלבול, מיעוט אכילה ושתיה, שינוי התנהגות וישנוניות. בהופעת סימנים אלה יש לחמם את החולה ולהזעיק את מד"א בטלפון חירום 101

נהיגה בטוחה

בימים גשומים במיוחד, הכבישים חלקים מאוד וסכנת ההחלקה קיימת גם במהירות נמוכה. הקפידו לשמור מרחק מהרכב לפניכם ולנסוע במהירות נמוכה ביותר. בנוסף, יש לשים לב לאדים המצטברים על שמשות הרכב ועלולות לגרום לפגיעה בראות. על כן, יש להקפיד על אוורור הרכב ועל הפשרת האדים באופן קבוע.

בנוסף, יש לשים לב שלא להיכנס עם הרכב לשלוליות- גם אם נראה שאינן עמוקות במיוחד. רכבים עלולים להיסחף בקלות במקומות מוצפים, והנהג עלול לאבד לחלוטין את השליטה על רכבו, ואף להסתכן בטביעה.

ילדים ברכב מחומם

אין להשאיר ילדים ללא השגחה ברכב מחומם! האוויר המחומם אינו מספק די חמצן לפעוטות ועל כן עלול להיגרם להם נזק. יש להימנע באופן מוחלט מלהשאיר ילדים ללא השגחה ברכב!

זהירות מרוחות חזקות

בעת השתוללות רוחות חזקות ברחבי הארץ, עלולים חפצים רבים להינתק ממקומם, לעוף במהירות רבה ולפגוע בעוברים ושבים. על כן, יש להקפיד לחזק חפצים שונים הנמצאים בחוץ, כגון כסאות ושולחנות גן, עמודי תאורה, חבלי כביסה ומתקנים לתליית כביסה הנמצאים בחוץ, צעצועים ועוד על מנת שלא יפגעו בקהל החולף ברחובות.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "זוהי הסערה הראשונה הצפויה לפקוד את ישראל בחורף הנוכחי. בשנה שעברה נתקלנו בסערות דומות, וכוחות מד"א פעלו מסביב לשעון באזורים שונים בארץ על מנת לסייע לכל מי שזקוק לכך. גם השנה, אנו נערכים מבעוד מועד ואני קורא לציבור להשמיע להנחיות הבטיחות ולהישמע להוראות צוותי מד"א במקרה הצורך. זכרו שהערכות מצילה חיים! אני מאחל חורף חם ובטוח לכולכם".

גם בשירותי כבאות והצלה נערכים וביצעו בדיקת תקינות לכלל המשאבות, גנרטורים, אמצעי תאורה והחילוץ. נבדקה תקינותם של השרשראות לגלגלי הכבאיות, שיורכבו במידה וירד שלג שיערם. לוחמי האש עברו הדרכת נהיגה נכונה בתנאי מזג אוויר קיצוניים.

צוות היל"מ (היחידה לחילוצים מיוחדים) מונה בתוכו מספר לוחמים המוכשרים בחילוץ ממים זורמים ושיטפונות ובימים אלו משלים רכש של ציוד יעודי. נערך דיון משותף בין היחידה לחירום ובטחון בעיריית ירושלים לבין קצין המבצעים של כיבוי ירושלים שבו סוכם:

 • בהתאם לחומרת מזג האוויר יתוגברו המשמרות בלוחמי אש נוספים.
 • שירותי הכבאות וההצלה יבצעו שאיבות במוקדי הצפות שמסכנות חיי אדם ורכוש ובהתאם לכמות האירועים אף יסייעו לחברת "הגיחון".
 • במקרה וירד שלג ברחבי העיר, נקבעו צירים לפינוי השלג לפי חלוקה לאזורים ויפתח חמ"ל משותף לכל הגורמים.

שירותי הכבאות וההצלה מבקשים להנחות את הציבור:

 • לחזק ולקשור סככות, פרגולות, אנטנות , דודי שמש וכל פריט העלול לעוף ברוח.
 • לנקות פתחי ניקוז במרזבי הגגות.
 • במידה ואובחנו כבלי חשמל רופפים הציבור מתבקש לפנות לחברת החשמל בטל' 103.
 • אם ישנם עצים הנמצאים בסכנת קריסה ובורות ניקוז מים סתומים, יש לדווח למוקד העירוני בטל'106.
 • אין להעמיס מספר רב של צרכני חשמל על שקע בודד מחשש לעומס יתר ובכל מקרה רצוי לבדוק את מערכת החשמל ע"י חשמלאי מוסמך אחת לשנה.
 • למשתמשים בסדין חשמלי לחימום המיטה יש לנהוג ע"פ הוראות היצרן, לוודא שאין קיפולים בסדין לפני החיבור לחשמל, החימום יבוצע לפני השינה בהשגחה מלאה ובטרם הכניסה למיטה יש לנתק את הסדין משקע החשמל. זאת מחשש לקצרים שיגרמו לשריפה.
 • יש להרחיק תנורי חימום מכל רהיט או אמצעי העלול להתלקח כתוצאה מחימום יתר.
 • אין להשאיר תנורי ספירלה או כל תנור בעל גוף חימום לוהט ללא השגחת מבוגר.
 • חל איסור מוחלט לישון עם תנורים  חימום  ספירלה ו/או בעלי גוף חימום לוהט.
 • לציבור הנהגים, יש לשים לב לתנאי הדרך,  לנהוג במשנה זהירות בכבישים רטובים ולהיזהר מהחלקות.

כמו-כן חל איסור מוחלט להיכנס עם רכבי לנחלים זורמים ושיטפונות.