עיריית ירושלים החליטה לשנות את התכנית למטמנת עפר בנחל אוגראש העיר, משה ליאון, הורה לבטל את התוכנית להקמת אתר מיון פסולת באזור נחל אוג ולקדם במקומה תוכנית ליצירת עתודת קרקע לשימוש הציבור. ליאון: "התחייבתי בעבר כי אפעל לביטול התוכנית המטרידה למיון פסולת בערוץ נחל אוג ואכן תוכנית נחל אוג המחודשת, לא רק שמבטלת את התוכנית להקמת אתר למיון פסולת אלא אף מהווה מהלך אסטרטגי וירוק חשוב מאוד"צילום: דוברות עיריית ירושלים

בשורה לתושבי הגבעה הצרפתית ועיסאוויה: את התוכנית להקמת אתר מיון פסולת בנחל אוג תחליף תוכנית ירוקה ומתקדמת, שתפתור את בעיית ההשלכה העבריינית של עודפי העפר ותיצור שטח קרקע לטובת הציבור.

אתר משקם שבתשתיתו פסולת אינרטית שאינה מזהמת יחליף את תוכנית אתר מיון הפסולת שהיה מתוכנן בנחל אוג. האתר החדש ייתן פתרון להשלכת פסולת פיראטית וזיהום המרחבים הציבוריים ובסופו של התהליך יתבצע במקום פיתוח סביבתי שישמש לרווחת הציבור.

בהתאם למדיניות ראש העיר ולטובת התושבים והסביבה, קידמה העירייה את עדכון תוכנית נחל אוג, שאושרה פה אחד בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. בשלב הראשון אמור לעבור העמק הקיים היום תהליך מילוי בעודפי עפר עד לגובה מפלס הכביש. בהמשך, בתוכנית נפרדת, ייקבעו השימושים העתידיים במפלס העליון, שיהיו לטובת רווחת תושבי האזור ולחיזוק הכלכלה המקומית.

בתחומי העיר ירושלים אין כיום אתר מוסדר קבוע לקליטת עודפי עפר, שמקורם מבניית בתי מגורים והקמת תשתיות ופרויקטים הנמצאים בתקופה האחרונה בתנופה אדירה, כזו שהעיר לא ראתה במשך שנים. היזמים והקבלנים נאלצים לנסוע לאתרים מרוחקים ואילוץ זה הינו בין הגורמים העיקרים להשלכות פיראטיות של עודפי העפר ברחבי העיר, הפוגעות ומכערות את השטחים הפתוחים ומאלצות את העירייה לממן את פינויים.

פינוי עודפי העפר לאתרים המרוחקים עתיד להיתקל בקשיים נוספים, עקב הקמת עוטף ירושלים וסגירתם הצפויה של אתרים קיימים בשנים הקרובות. השלכת כמויות גדולות של עודפי עפר בשטחים הפתוחים ברחבי העיר בכלל ובמזרח בפרט, מהווים כיום את אחת הבעיות הסביבתיות החמורות בירושלים.

בעקבות תופעה זו, אשר התפחתה בשנים האחרונות, בהעדר אתר זמין להטמנת עודפי עפר ולנוכח תנופת הבנייה בה נמצאת ירושלים, עלה צורך אקוטי בהקמת אתר מוסדר וחוקי להטמנת עודפי עפר. לאחר בדיקת היתכנות שבוצעה לשטח, כולל קיבולת אפשרית להטמנת חומרים, מציעה התוכנית את הקמתו של אתר קליטת פסולת אינרטית (עודפי עפר), שיכול לקלוט כ-5-8 מיליון מ"ק עודפי עפר.

לאחר סיום הטמנת עודפי העפר עד לגובה מפלס הכביש והידוקם, תיווצר עתודת קרקע חדשה,  אשר יבוצע בה פיתוח סביבתי לרווחת הציבור. מדובר בתוכנית נפרדת במסגרתה יקבעו השימושים ויוחלט על השימושים. הפיתוח הסביבתי והשיקום הנופי יבוצעו בשלבים, בהתאם לסיום הטמנת פסולת העפר במטמנה.

"מטרת התכנית המחודשת והחשובה הזאת היא יצירת עתודת קרקע חדשה וטובה בצפון העיר, שתסייע לכלכלה האזורית ותימנע יצירת זיהום סביבתי", מסביר מהנדס העיר, אינג' יואל אבן.

הקמת מטמנת העפר בנחל אוג נבחנה על-ידי גורמי התכנון הסביבתיים בעירייה ואושרה על ידי המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות ותעלה בקרוב לדיון בפני הוועדה המחוזית לתכנון ובניה.

ראש העיר ירושלים, משה ליאון: התחייבתי בעבר כי אפעל לביטול התוכנית המטרידה למיון פסולת בערוץ נחל אוג ואכן תוכנית נחל אוג המחודשת, לא רק שמבטלת את התוכנית להקמת אתר למיון פסולת אלא אף מהווה מהלך אסטרטגי וירוק חשוב מאוד, בעזרתו ניתן מענה לתופעת שפיכת פסולת עפר ובנייה פיראטית ונוצרת עתודת קרקע בצפון העיר לשימוש התושבים. זהו פתרון שיש בו רק מנצחים. נמשיך לפעול למען הסביבה ולמען תושבי העיר".

מ"מ ראש העיר ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אליעזר ראוכברגר: "תוכנית נחל אוג תאפשר להשתמש בשטח שיווצר עם המילוי בעפר, במקום אשפה, כעתודת קרקע למען תושבי האזור. מדובר גם בניצול הפרוייקט לטובת תנופת הבנייה ופיתוח התשתיות שעוברת העיר, מה שמחייב אותנו לפתרון הולם לכל עודפי העפר. תוכנית נחל אוג המחודשת תעשה זאת. בסיורה בשטח הוועדה ראתה עד כמה התוכנית חיונית וחשובה לעיר ולפיתוחה. אני רוצה לברך את ראש העיר על קידום תוכנית זו ושמח על החלטת הוועדה המקומית לאשר אותה".


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה