סמח"ז ירושלים והמרכז בראיון מיוחד על ההתמודדות הקורונה בירושליםסגן מפקד מחוז ירושלים והמרכז, סא"ל עמירם מלכא, בראיון מיוחד ל'ירושלים נט' על ההתמודדות הקורונה בעיר ירושלים, איך פיקוד העורף מסייע ומה המטרות העתידיות של כולנו על מנת למנוע את שרשרת ההדבקה בעיר

סגן מפקד מחוז ירושלים והמרכז, סא"ל עמירם מלכא, בתפקידו כבר שנתיים בן 40, נולד וגדל בירושלים וכיום מתגורר בנס ציונה עם יערה אשתו ושתי בנותיו.

על התפקיד המורכב כמפקד סגן מחוז בעיר מספר: "כסגן מפקד המחוז אני אמון על פיקוד היחידה בשגרה וכל מה שקשור לחיילים, האבטחה, לוגיסטיקה. כיום בתקופת הקורונה, אני אחראי על אישור גיוס כוח אדם ומתן משימות למלוניות ולרשויות המקומיות, עבודה אינטנסיבית אך מאוד מספקת".

צילום: דובר צה"ל

כמה מלונות יש היום בירושלים לחולי קורונה? וכמה מאושפזים יש בסה"כ?

"כיום בעיר יש 10 מלונות, בחלוקה לתשעה מלונות ההחלמה ומלון מבודדים אחד. כיום יש 2,500 חולים במלוניות ו200 מבודדים במלונית הבידוד".

מה הקריטריונים על מנת להיכנס למלוניות?

"הקריטריונים נקבעים על ידי משרד הבריאות. דרך קופת החולים ורופא המשפחה מתחיל התהליך- כאשר אדם מתגלה כמאומת הוא פונה לרופא אשר מציע לו לצאת למלונית קורונה. ברגע שבן אדם מאושר לצאת למלונית, הפרטים הולכים לקופת חולים ומשם למרכז השליטה של פיקוד העורף. אנחנו יוצרים איתו קשר ישיר ומקיימים עבורו קשר למלון, אזרח לא יכול להגיע לבד למלונית. ניתן להיכנס לפורטל החירום הלאומי למידע נוסף".

סגן מפקד מחוז ירושלים והמרכז, אל"ם במיל' עמירם מלכא. צילום: גובר צה"ל

האם יש היערכות לפתיחת מלונות נוספים? או להיפך שנסגרו חלק מהמלוניות?

"הפתיחה וסגירה של מלוניות זה מעין "אקורדיון"- נסגרות ונפתחות מלוניות מאז תחילת הקורונה, חלקם תפוסה מלאה וחלקם חלקית, הכל בהתאם למצב החולים והמבודדים. זה משתנה ודינמי, כרגע אין כוונה לפתוח מלוניות נוספות כי התפוסה מספיקה אבל חשוב לציין כי בירושלים יש הכי הרבה מלוניות החלמה ברחבי הארץ.

ראש העיר, משה ליאון, ציין לא מזמן כי יש המון חולים בשכונות החרדיות, האם יש שיפור בנושא? איך פועלים?

"אני מבקש לנצל את הפלטפורמה ואומר לכולם לפנות לקופת חולים ולדאוג לעצמכם, לא משנה מאיפה אתם בעיר. הקורונה מדבקת בכל בית ללא קשר לגודלו ולכן יש לשמור על בידוד ביתי, למרות הגודל שזה קשה. דירות קטנות זה יותר מורכב נכון, אני קורא לכל מי שלא יכול לקיים בידוד ביתי להתקשר לרופא המשפחה ופקע"ר יקבל את החולים למלוניות ההחלמה בעיר, הישארות במרחב הקהילה יכולה לסכן. יש אפשרות שנקיים בידוד כמו שצריך".

אילו עוד מאמצים אתם עושים בעיר כדי לעזור לתושבים להתמודד עם נגיף הקורונה?

"ראשית פיקוד העורף מרחיב את משימות ההסברה לאוכלוסיות השונות ולכל המגזרים בהיקפים חסרי תקדים במיוחד בערים שיש הרבה תחלואה. המאמץ הוא מסיבי מאוד. האחריות על המענה וההובלה לאזרחים הוא של הרשות המקומית, פיקוד העורף מסייע כמה שיותר ומקיים קישור לרשות. אנחנו מפעילים את הפורטל הלאומי, מוציאים למלוניות הכל נעשה יחד בשיתוף פעולה כדי לתת מענה מיטבי לכל התושבים. גם דרך מוקד 104 ניתן לתת מענה".

כיום פיקוד העורף עובד על משימות נוספות גדי לקטוע  את שרשרת ההדבקה בעיר יחד עם הרשויות המקומיות.

כיצד אתם נערכים לבין הזמנים (חופשה של בני הישיבות) וחג הקורבן?

"ההיערכות היא פרטנית, יש קבוצות תכנון שבה האוכלוסייה החרדית מתכנסת, אנחנו משתפים פעולה עם הרשויות הערביות בנוגע לחג הקורבן במטרה לתדרך אותן להתמגן נכון. ישנן קבוצות תכנון מול הרשויות המקומיות במטרה לפעול נכון כשזה קורה".

צילום: דובר צה"ל

רגע זכור מכל תקופת הקורונה והסיוע שלכם בעיר..

רגע מרגש באופן מעורר השראה ההירתמות של אנשי המילואים בלקיחת חלק במענה הלאומי במגפה הזאת. יש כאן אנשים שמשרתים למעלה מ120 יום רק השנה, הם אנשים שאתמול בבוקר היו אזרחים ועכשיו עוזבים הכל כדי לסייע. אני זוכר רגע מרגש במיוחד כשהפעלנו מאמץ על שכונת רמות שהיה בה ריבוי של חולים, נתקלנו בהרבה שלטים על הדלתות והמון הוקרה לפיקוד העורף על העשייה שלנו, זה היה מרגש".

משהו שתרצה להוסיף- מסר לסיום..

"אני קורא שוב לחולים מאומתים בביתם ליצור קשר עם קופת החולים ולדאוג לעצמכם כדי שנוכל לדאוג לכם ונקטע יחד את שרשרת ההדבקה. ההנחיות הן מונעות הדבקה- מסיכה הגיינה ומרחק, זה מציל מהידבקות".

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה