הפתעה בפרויקט שדרוג גן סאקר: רימון יד מימי מלחמת העולם ה-1רימון היד התגלה היום ע"י מנהל החפירה הארכיאולוגית מטעם רשות העתיקות, בתוך בור מים עתיק

שרידים היסטוריים בבירה: לעובדים בפרויקט שדרוג גן סאקר בירושלים ציפתה הפתעה היסטורית – רימון יד מימי מלחמת העולם ה-1.

רימון היד כפי שהתגלה באתר. צילום: אוסקר בחרנו, רשות העתיקות

מדובר באחד הפרויקטים החשובים של עיריית ירושלים, שמבוצע על ידי חברת 'מוריה' ומטרתו לשדרג את גן סאקר, הריאה הירוקה של ירושלים, בעלות של עשרות מיליוני שקלים. בשנה החולפת הוקמו במקום מתקני משחקים ומגרשי ספורט חדשים, הותקנו כ-120 עמודי תאורה, ברזיות, ספסלים, שולחנות פיקניק, אשפתונים, בוצעו שיפור תהליכי הגינון וההשקיה כולל שתילת כ-800 עצים חדשים ובנייה של גינת כלבים ענקית בשטח של 3 דונמים.

רימון היד התגלה היום ע"י אוסקר בחרנו, מנהל החפירה הארכיאולוגית מטעם רשות העתיקות, בתוך בור מים עתיק. עם זיהוי הרימון, הופסקו כלל העבודות באתר ולמקום הוזעקו חבלני משטרה, שביצעו פיצוץ מבוקר של הרימון. מיד לאחר הפיצוץ המבוקר התחדשו העבודות.

בור המים שבו התגלה הרימון. צילום: אוסקר בחרנו, רשות העתיקות

לדברי אסף פרץ, מומחה לכלי נשק מהעת החדשה ברשות העתיקות, "מדובר ברימון יד מסוג מילס 23 שהיה בשימוש הצבא הבריטי במלחה"ע ה-1. נראה כי הרימון נמצא בעבר ונזרק על ידי עובר אורח לבור מים, במטרה לקבור אותו ולהסיר סכנה מפני באי המקום".

רשות העתיקות מכירה היטב את האזור שסמוך לכנסת ובעבר חפרה בו מתקנים חקלאיים, מערות קבורה קדומות ושרידים עתיקים נוספים, רובם מימי הבית השני.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה