בחדר מיון ילדים בהדסה טופלו בהצלחה שלושה מקרים שונים בהם מעורבים ילדים שבעלו משחק של שרשרת מגנטים וסיכנו את חייהם.

ד"ר מרדכי סליי, רופא בכיר במחלקת גסטרו ילדים בהדסה עין כרם מספר: "בצירוף מקרים לא משמח נאלצנו לטפל באופן מיידי בשלושה ילדים שבלעו את אותם כדורים קטנים ממשחק נפוץ של מגנטים.

החשש העיקרי מבליעת מגנטים היא היכולת שלהם לעשות חור במעי ולגרום לדימום פנימי שיכול להסתבך, כאשר גם בליעה של מגנט אחד יכולה להוות סכנה. המגנט נמשך לברזלים והיצמדות למתכות ואפילו לבישת מכנסיים עם רוכסן עלולה להיות מסוכנת".

ד"ר סליי מסביר כי הטיפול בבליעה של מגנטים יכול להתבצע בכמה צורות וההחלטה על אופן נבחנת בכל מקרה לגופו כאשר הטיפול הנפוץ ביותר הוא הוצאת המגנטים בהליך אנדוסקופי, בחדר ניתוח.

צילום: דוברות הדסה

"לאחר שמרדימים את המטופל מכניסים צינור שבקצהו מצלמה ועם מלקחיים מושכים את המגנטים החוצה בזהירות רבה על מנת לא לנקב את המעי.

טיפול מורכב יותר במקרה של סיבוך כתוצאה מבליעת המגנט הוא ניתוח – במקרה שאף אחד מהטיפולים הקודמים לא צלח או לחילופין במקרה שהמגנטים גורמים לפגיעה במעי יש חובה לנתח על מנת להוציא את המגנטים ולטפל בבעיה שגרמו".

אותם שלושה ילדים טופלו בבית החולים בדרכים שונות המייצגות את כל אפשרויות הטיפול בבליעה של מגנטים. "החוכמה היא להתאים טיפול למקרה ואף לדעת מתי לנתח ומתי אין צורך בניתוח", ד"ר סליי מספר:

"במקרה הקשה ביותר, ילד בן 3 וחצי הגיע לבית החולים עם כאבי בטן קשים. בבירור שנעשה הוריו לא ידעו את המקור לכאבים, לאור התמונה הבטנית הסוערת הוחלט לנתח אותו בניתוח חרום. בניתוח התברר כי מגנטים אשר בלע ניקבו לו את המעי, בהחלט מקרה קשה ומורכב. לאור מיקום הפגיעה השתתפו בניתוח מנתחים מצוות כירורגיה ילדים ומומחים בניתוחים של מערכת העיכול העליונה יחד עם מנהל אגף הכירורגיה, פרופ' אלון פיקרסקי.

המקרה השני עם אותם חרוזי מגנט ילד בן 6 פונה למיון על ידי הוריו אחרי שראו כי בלע מגנטים. חלק מהמגנטים צבעונים ונראים כמו סוכריות מה שמושך ילדים רבים להכניסם לפה. באנדוסקופיה שבוצעה לו על מנת להוציא את המגנטים התברר כי המגנטים כבר ירדו במורד המעי ועל מנת להוציא אותם היה צורך לנתח. בניסיון להימנע מניתוח אשפזנו את הילד במחלקת ילדים ועקבנו אחריו באופן ממש הדוק (טיפול שמרני) עד ששלושת המגנטים יצאו בדרך טבעית ולשמחתנו הוא לא נזקק לניתוח ולא נגרם כל נזק למעי.  

המקרה האחרון הוא של ילד בן 6 שהגיע למיון מלווה בהוריו זמן קצר לאחר שבלע את המגנטים, ואז במהירות מרבית הוכנס לחדר ניתוח על מנת להוציא את החרוזים באנדוסקופיה לפני שיפגעו במערכת העיכול.

הוצאת החרוזים הייתה מעט מסובכת במקרה הזה ודרשה שיקוף בזמן אמת.

התקדמנו לאט לאט עד שהוצאנו את כל החרוזים מהמעי של הבחור הקטן, בסה"כ שבעה מגנטים (!!).

אמו של בן ה-6 : "הבן שלי בא פתאום וסיפר: "אמא בלעתי בטעות את המגנטים". מיד רצנו לחדר מיון והבנתי כמה חשוב היה להגיע מהר רק אחרי שראיתי כיצד שלחו אותו בזריזות עם צוות מקצועי לחדר ניתוח. חשוב לי להעביר מסר לכל ההורים, תסבירו לילדים שלכם שאם הם בולעים משהו או מכניסים לאוזן או לאף, חייבים לספר להורים ולא להסתיר או להתבייש. זה קריטי וזה מציל חיים.

צילום: דוברות הדסה

אני חייבת לציין את הטיפול בהדסה שהיה מעולה, העבירו אותנו במהירות רבה לחדר ניתוח. זה היה כבר אמצע הלילה הרופא היה כבר בסוף המשמרת שלו ועם זאת הוא לא נתן לנו לחוש בזה. היה מסור ואכפתי, הסביר לנו הכל לאט ובבהירות, והוציא בתהליך מאוד מותח את כל המגנטים".

ד"ר סליי: "חשוב שכל ההורים ידעו, בליעה של יותר ממגנט אחד מחייבת להגיע למיון – אסור להסתמך על כך "שהטבע יעשה את שלו" מאחר ויכול להיגרם נזק רב לילד. זה נכון שבבליעה של מגנט אחד אפשר להישאר בבית ולעקוב, אבל חשוב לדעת כי יש להתרחק מברזלים וללבוש בגדים ללא מתכות כלל.

כל שינוי כמו כאבי בטן, בחילות או כל דבר אחר המעורר חשד יש צורך לפנות למיון לבדיקה. ובכל מקרה, אני ויתר רופאי הילדים חשים אחריות לקרוא להורים לשים לב ולהדריך את הילדים, שמגנטים הם לא למאכל ולא למשחק בפה".