בעוד שבועיים תקבל שגרירות ארה"ב את הבעלות על מלון "דיפלומט" בירושלים – ולדייריו עדיין אין פתרון307 עולים קשישים, כולם מחבר העמים, מתגוררים במקום, ומהסוכנות, משרד הקליטה או חברת "עמיגור" – טרם ניתנה תשובה. מנכ"ל משרד הקליטה: איש מהעולים לא יפונה – לפני שיימצא דיור חלופי

 (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90)

טרם נמצא מענה ברור לדייריו של מלון "דיפלומט", האמור לעבור לבעלות ממשלת ארה"ב בעוד כשבועיים. כך עולה מדיון אמש (שלישי) של וועדת-המשנה של וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת. לדברי יו"ר וועדת-המשנה, טלי פלוסקוב (הליכוד) "יש חשיבות מיוחדת וקריטית בהשתלבותם של העולים בחברה הישראלית, ואנו כאן כדי לסייע לפתור בעיות ומצוקות בדרך הזו. 307 קשישים, כולם עולים מחבר העמים מתגוררים במלון דיפלומט, והחוזים עם המקום מסתיימים בעוד ארבע ימים. על משרד החוץ להתערב לטובת הדיירים". פלוסקוב קראה לשרת הקליטה לפנות במכתב אישי לדיירים ולהבטיח להם את עתידם, והודיעה כי הוועדה תערוך בקרוב סיור במלון, ובאתר החלופי המוצע להם בפסגת זאב.

מרינה קונצביה, עיתונאית ופעילה חברתית ובעבר חברת מועצת העיר, סיפרה כי חלק מהדיירים כבר עברו לפתרון דיור אחר, אך הנותרים לא קיבלו שום הודעה מהסוכנות, משרד הקליטה או מחברת "עמיגור", מה יעלה בגורלם לאחר תום החוזה. התכניות כעת הם בניית הוסטל עבורם בפסגת זאב, ומדובר לדבריה במיקום גרוע, מסוכן ביטחונית ומנותק מרוב מכריהם. גם אחד מדיירי המקום, הדגיש כי המיקום החלופי ממוקם בקצה השכונה, ייפגע בדיירים ולא יעניק להם את המענה לחייהם.

חביב קצב, מנכ"ל משרד הקליטה, הבטיח כי איש מהעולים לא יפונה אלא כשהאתר החלופי בפסגת זאב יהיה מוכן. "אנו ממשיכים לנהל מו"מ בעניין עם ממשלת ארה"ב ועם החברה המשכירה את המלון. נודיע לעולים כי הם לא יפונו, ובתוך כחודש יחודש עימם החוזה".

לדברי צבי אבינר-ופני, ראש חטיבת צפון אמריקה במשרד החוץ, מעבר שגרירות ארה"ב למלון דיפלומט הוא צעד מדיני ובינלאומי היסטורי ראשון בחשיבות, ולכן יש לעמוד על מועד פינויו של המלון לטובת השגרירות, בעוד כשבועיים. "מצד ארה"ב יש נכונות למו"מ בעניין מועד הפינוי, והמשרד מלווה כבר שנים את הבעיה, אך מציאת דיור חילופי איננו ביכולתנו או בסמכותנו. נציגי ארה"ב מבינים את הבעיה, אך הם חתמו הסכם עם בעלי המלון". רון מרגלית, מנהל הפרויקטים במשרד ראש הממשלה, הוסיף כי "נבחנות כל האפשרויות, והמשרד יסייע כל הניתן".

נדב לחמן-לזר, נציג משרד השיכון, הוסיף כי בניית ההוסטל החילופי תיארך כשלוש שנים, ואילו שרון דינור, נציגת עיריית ירושלים, סיפרה על הליכי אישור בניית המבנה החילופי, והעריכה אותם בכשנה וחצי. לדבריה, בניגוד לטענות, מיקומו איננו מרוחק ואיננו מנותק מקווי תחבורה ציבורית.

אלכס קושניר (ישראל ביתנו) הזהיר כי "הרוגע הנפשי של הדיירים הוא קריטי, בגלל גילם, ולכן חשוב לייצר וודאות בקרב הדיירים". הוא הזהיר כי חברי הכנסת יקשרו את עצמם בשלשלות למקום – כדי למנוע את פינוי הדיירים.

 


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה